DIETA W BORELIOZIE

Borelioza to bardzo poważne schorzenie wielonarządowe, które nieleczone prowadzi do bardzo poważnych następstw zdrowotnych, a czasem nawet do śmierci zakażonej osoby. Wczesne oznaki i objawy boreliozy obejmują: gorączkę, dreszcze, ból głowy, zmęczenie, bóle mięśni i stawów oraz obrzęk węzłów chłonnych.

Przyczyny boreliozy – kleszcze

Naukowcy wskazują różne przyczyny rozprzestrzeniania się zakażenia boreliozą. Wśród nich są: zalesienia, zmiany klimatyczne, ekstremalne temperatury, suburbanizacja i większe ilości dzikich zwierząt, które są żywicielami kleszczy. Inny powód rozprzestrzeniania się nosicieli boreliozy, to cieplejsza pogoda i łagodne zimy, które stwarzają bardzo dobre warunki do ich rozwoju. Dodatkowo kleszcze mają długi cykl życia – trwający 2–3 lata.

Większość ukąszeń kleszczy nie stanowi problemu, jeśli odkryjesz je wkrótce po czasie spędzonym na świeżym powietrzu. Biorąc pod uwagę, że kleszcze są wielkości maku, musisz być uważny. Jeśli chodziłeś po lesie, w wysokiej trawie lub pracowałeś w ogrodzie, sprawdzaj swoją skórę, najlepiej pod prysznicem lub w wannie.

Jeśli zauważysz kleszcza, wyjmij go za pomocą szczypiec z cienką końcówką – tak szybko, jak to możliwe, ciągnąc w górę ze stałym naciskiem. Jeśli jakaś część kleszcza pozostanie w skórze, spróbuj je również usunąć pęsetą. Zdezynfekuj obszar wkłucia. Wyjętego kleszcza natomiast umieść w wodzie z mydłem lub w alkoholu, przyklej do kawałka taśmy bądź spłucz w toalecie.

Objawy i symptomy boreliozy

Do najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy należą: silny ból głowy lub sztywność karku, wysypki, zapalenie stawów z silnym bólem stawów i obrzękiem – szczególnie w kolanach, utrata napięcia mięśniowego lub „opadanie” jednej lub obu stron twarzy, kołatanie serca lub nieregularne bicie serca, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, a także drętwienie lub mrowienie w dłoniach lub stopach.

W przypadku 50% zakażeń jednym z pierwszych objawów jest rumień. Około 20–30% z nich ma wygląd tarczy strzelniczej – tworzą go koncentryczne okręgi wokół punktu środkowego. Większość z nich jest okrągła i jednolicie czerwona, o średnicy co najmniej 5 cm. W ciągu kilku dni pojawia się również wysypka na dowolnej części ciała, która stopniowo rozszerza się i może zając nawet do kilkunastu centymetrów średnicy. Może być ciepła w dotyku, ale rzadko swędzi lub jest bolesna.

Lekarze diagnozują boreliozę na podstawie objawów i historii ekspozycji na kleszcze. Pomocne są również dwustopniowe badania krwi, jeśli zostały prawidłowo wykonane. Jednak dokładność testu zależy od tego, kiedy zostałeś zainfekowany. W pierwszych kilku tygodniach zakażenia test może być negatywny, ponieważ rozwój przeciwciał trwa kilka tygodni. Z tego względu testy nie są zalecane pacjentom, którzy nie mają objawów. To niefortunne rozwiązanie, ponieważ szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia może oznaczać całkowite wyleczenie.

Etapy zakażenia boreliozą

Wczesna zlokalizowana borelioza daje objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, ból głowy, obrzęk węzłów chłonnych, ból gardła i zwykle wysypka o wyglądzie tarczy strzelniczej lub jednolicie okrągła, czerwona, o co najmniej 5 cm średnicy.

Wczesna rozsiana borelioza oznacza objawy grypopodobne, które jednak wówczas obejmują już ból, drętwienie osłabienia rąk i nóg, osłabienie wzroku, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, wysypkę i porażenie twarzy (porażenie Bella).

Późna rozsiana borelioza może wystąpić kilka tygodni, miesięcy lub lat po ukąszeniu kleszcza. Objawy mogą obejmować: zapalenie stawów, silne zmęczenie i bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia snu i dezorientację umysłową.

Leczenie boreliozy

W leczeniu wczesnej fazy zakażenia boreliozą stosowane są antybiotyki. Pacjenci zazwyczaj przez 10 dni do 3 tygodni przyjmują doksycyklinę lub przez 2 do 3 tygodni amoksycylinę i cefuroksym. Jeśli taka kuracja nie pomaga, lekarz powinien przepisać inne antybiotyki.

W przypadku wczesnej rozsianej boreliozy, która może się zdarzyć, gdy infekcja nie jest leczona, również zaleca się doustne antybiotyki. Jednak w przypadku takich objawów, jak porażenie twarzy i nieprawidłowy rytm serca, stosuje się antybiotyki dożylne.

W późnym stadium boreliozy pacjent może otrzymywać doustne lub dożylne antybiotyki. Pacjenci z przewlekłym zapaleniem stawów poddawani są natomiast terapiami standardowo zalecanymi w bólu stawów.

Profilaktyka boreliozy

Kleszcze nie potrafią latać ani skakać, żyją w krzakach i atakują mijające je osoby. Aby uniknąć pogryzienia wystarczy zatem nosić spodnie i skarpetki, zwłaszcza w lesie, na terenach z dużą ilością drzew i podczas przenoszenia opadłych liści. Ponadto warto używać środków odstraszających kleszcze, z olejem cytrynowym lub eukaliptusem.

Aby uzyskać jeszcze lepszą ochronę, użyj chemicznej permetryny na odzieży i sprzęt, którego używasz. Bierz również prysznic w ciągu 2 godzin od wejścia do domu, jeśli to możliwe. Podczas opłukiwania ciała dokładnie obejrzyj swoją skórę i włosy. Zdjęte ubranie włóż do gorącej suszarki, aby zabić wszelkie szkodniki, które mogą na nim pozostać.

Choć elementem profilaktyki ma być szczepionka VLA15 na boreliozę u dorosłych, którą amerykańska Agencja Żywności i Leków w lipcu 2017 roku dopuściła do użytku, francuska firma biotechnologiczna Valneva testuje ją dopiero w USA i Europie. Oczekuje się, że dane z pierwszej fazy zostaną wkrótce opublikowane, a następnie rozpocznie się druga faza testów.

Dieta w boreliozie

W każdej chorobie przewlekłej występuje dysfunkcja jelit, która bardzo często wynika ze złej diety. Może ją spowodować sam proces trawienia, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. W boreliozie można ją sprowadzić do trzech podstawowych wytycznych. Jeśli przyjmiesz te nawyki, poczujesz się lepiej i zaczniesz działać szybciej.

Po pierwsze, jedz więcej warzyw. Dostarczają one błonnika, który utrzymuje nawodnienie naszego przewodu pokarmowego i wspomaga proces trawienia. Dodatkowo odżywia właściwe bakterie i pomaga wyciągać toksyny z organizmu. Włókno roślinne jest bardzo różne od błonnika zbożowego, a ponadto zawiera inne przeciwutleniacze i składniku, które pochodzą z warzyw. Owoce? Również są całkiem niezłe. Mają dużo tych samych przeciwutleniaczy i dobrego błonnika, ale także dużo więcej cukru. Umiarkowana ilość niezbyt słodkich owoców, będzie dla diety bardzo dobra.

Po drugie, spróbuj zminimalizować przetworzoną żywność. Zacznij czytać etykiety i wybieraj tylko produkty o prostym, najwyżej kilkuelementowym składzie. Unikaj natomiast tych, których opisów nie rozumiesz – z pewnością to nic dobrego. Przetworzone produkty spożywcze o wysokiej zawartości węglowodanów pochodzące z pszenicy, kukurydzy i soi są obecnie główną przyczyną chorób w naszym kraju. Warto o tym pamiętać, robiąc zakupy.

Po trzecie, wprowadź do diety zdrowe źródła białka i tłuszczu. Na szczycie listy znajdują się głównie ryby i jaja. W tej chwili najbardziej opłacalnym i dostępnym źródłem dobrego białka na naszej planecie jest dziko złowiony łosoś z Alaski. Jeśli nie jest dostępny w twoim rejonie, spróbuj znaleźć miejsca, w których zaopatrzysz się w ryby z czystych łowisk. Ponadto możesz jeść również trochę drobiu i czerwone mięso, ale niezbyt często – ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Inne wspaniałe źródło tłuszczu to awokado i oliwa z oliwek. Nie spalaj jej jednak w wysokiej temperaturze.

Jeśli naprawdę skupisz się na realizacji tylko tych 3 zasad, zrobisz bardzo wiele dla swojej diety i dobrego samopoczucia.

Close Menu